Seo Çalışmasında Yapılan Hatalar

27 Mart 2013 Çarşamba tarihinde yazılmıştır.

SEO çalışması hakkında herkes farklı yöntemler kullanıyor.Her seocunun kendi doğruları var.Kimisi 20 etiket girerek hitini 10a katladığını söylüyor, kimisi 15 etiket ile Google sandbox’a düştüğünü söylüyor.Herkesin çok iddalı söyledikleri yanlış olabiliyor.SEO’da %100 diye birşey yoktur.SEO 3,5 kritere göre çalışmıyor.Yaklaşık 200 kriteri bulunan bir algoritmaya sahip.Size burda sık yapılan hataları anlatacağım.


1-Kopya içerikler
Google’ın en çok önem verdiği kriterlerin başında olan kopya içerik.Gittikçe önemini arttırmakta.Bu yüzden yapmamız gereken yazılarımızın kopya olmaması, kopyalanan içeriğin kendi cümlelerinizle tekrardan yazılması.SEO için önemli olan özgünlük olduğundan, yazdığınız yazıların kopya olmaması büyük önem taşır.
2-Wiki Linkler
Kısa sürede siteye alınmıs 100′lerce wiki backlink.Siteye yararı olmamakla birlikte sitenizin sırasını kaybetmesinede neden olabilir.
3-PageRank Kasmak
PageRank Google’ın söyledeiği gini “Pagerank 200 kriterden sadece biridir” . Açıklaması ise SEO‘ya etkisi %1 den daha az olmaktadır. Pagerank elbette etkilidir ama sadece PageRank kasarak 1. sayfaya çıkmak hayalden başka birşey değildir. Sadece bir kritere saplanıp kalmak zaman kaybından başka bir şey değildir.
4-Başlık Seçimi
Başlık seçiminde dikkat edilmesi gereken, anahtar kelimenin başlıkta geçmesi ve çok uzun olmaması. Edebiyat derslerimizde kompozisyon yazarken dikkat ettiğimiz öz , kısa + popüler ve ilgi çekici başlık kuralını yerleştirmemiz gerekiyor. Başlığı seçerken arama yapan kişilerin bulacağı şekilde yani Google önerileri dikkate alınarak başlık seçilmesi gerekmektedir. En çok hangi kelime aranıyor merak ediyorsanız Google Anahtar Kelime Aracı‘nı kullanabilirsiniz.
5-Hosting Seçimi
Yeni başlanan bir web site projesi için hosting nedense dikkat edilmez. SEO kriterleri arasında adı çok az geçmektedir. Bence web site açılış hızı ve hosting kalitesi çok önemlidir. Kendimden örnek vermem gerekirse SEO çalışması yaptığım bir siteyi ilgili anahtar kelimede 1.sıraya taşımam rağmen hosting sıkıntısı yüzünden sıra kaybetti ve hala bunun cezasını çekmektedir. Ucuz olsun nasıl olursa olsun mantığıyla veya free hosting servisleriyle SEO açısından başarılı olmak çok zordur. Lokasyonın ise sunucu hızı kadar SEO’ya etkisi olduğunu düşünmüyorum.
6-ALT Taglarının Yerleştirilmemesi
Bir konu yazarken meta başlık ve açıklamaları ne kadar önemliyse konu veya sitedeki resimlerin açıklaması da o kadar önemlidir.
Bir resmin ismi resim1.jpg veya ankara.jpg olması mı daha yararlıdır. Aynı şekilde resmin başlığı ve alt tagı da yerleştirildiğinde Google resmi tanıyacak ve resmi ona göre sıralamaya sokacaktır. Resimlerden gelen hiti göz ardı etmemek ve SEO’ya uygunluk açısından resim alt tagı’nı unutmamaız gerekmektedir.
7-Anahtar Kelimelerin Fazla Olması
Web site başlık seçerken anahtar kelimelerle doldurularak SEO yapıldığı zanneden hala çok kişi bulunmaktadır. Anahtar kelime ne kadar çoğalırsa rekabet o kadar artacağı unutulmamalıdır. Tüm anahtar kelimelerde başarı çok zordur. Bunların yanında site anasayfasının en üstüne gizlenmiş veya yazı ile anahtar kelimeleri girmek, anasayfa footer kısmının altını anahtar kelime ile doldurmanın SEO’ya herhangi bir faydası yoktur. SEO yararı olmadığı gibi görünüm olarak da kötü gözüküyor ve ziyaretçileri kaçırmaktadır.

Seo Çalışmasında Yapılan Hatalar için “0 yorum” bulunmaktadır.